Wyświetl większą mapę
Dziś zapraszamy do wizyty w bardzo malowniczo położonym mieście województwa zachodnioporskiego - Choszcznie. Znajduje się tu wiele interesujących obiektów, a uroku temu miejscu dodaje piękne jezioro Klukom i urokliwa okolica.
Wycieczkę rozpoczynamy na dworcu kolejowym przy ulicy Wolności, który został wybudowany w XIX wieku.
Następnie udajemy się w kierunku miasta idąc bardzo ładną promenadą nad Jeziorem Klukom, która zaprowadzi nas do budynków szpitala, gdzie znajduje się zabytkowa willa oraz charakterystyczna wieża ciśnień.
Jezioro Klukom |
Jezioro Klukom |
Po krótkim postoju kontynuujemy spacer ulicą Niedźwiedzkiego i promenadą, aby dotrzeć do ładnego Parku Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz tzw. Skwerku Holenderskiego, przez który przepływa zadbany kanał wodny. Tutaj zapraszamy do chwilowego odpoczynku i oglądania przyrody.
Kanał na terenie Skerwku Holenderskiego |
Następnie idziemy w kierunku ulicy Władysława Jagiełły ulicą Mur Południowy, gdzie zachowały się fragmenty dawnych murów miejskich, aby zobaczyć lipę Siedmiu Braci (lipę Czarnieckiego). Jest to niewielkie wzgórze ze zrośniętymi lipami drobnolistymi o obwodach 760 i 460 cm i wysokości 22metrów. Stanowią one pomniki przyrody. Według legendy rosło tu kiedyś siedem lip, dzięki czemu miejsce to zawdzięcza swoją nazwę.
Idąc dalej ulicą Jagiełły dotrzemy do największego zabytku miasta – kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny, mijając po drodze młyn gospodarczy z XIX wieku.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny |
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny |
Świątynia została zbudowana przez joannitów, w XIV wieku i jest przykładem architektury gotyku. W roku 1993 utworzono tu Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na epitafia nagrobne Mikołaja Rebentischa z XV wieku oraz Elżbiety von Schack z 1787 roku, a także płaskorzeźbę Drzewo Jessego z XIV wieku, które obrazuje drzewo genealogiczne Chrystusa, co jest rzadkością w całej Europie.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny |
Po wizycie w świątyni przejdziemy się ulicą 22 lipca, gdzie zobaczymy kolejny fragment murów obronnych z XIV-XV wieku. Wszystkie pozostałości po fortyfikacjach w mieście datowane są na XIV-XV wiek.
Następnie wracamy na ulicę Wolności, gdzie zobaczymy pomnik ofiar obozu Oflag IIB oraz unikalną na skalę krajową – Aleję Gwiazd Kolarstwa Polskiego, powstałą w 2002 roku. Znajdują się tu odciski dłoni wielu znanych kolarzy, takich jak Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Lech Piasecki, Czesław Lang, czy Zenon Jaskuła.
Aleja Gwiazd Kolarstwa Polskiego |
Malownicze Jezioro Klukom |
Niedaleko znajduje się barbakan Bramy Kamiennej. Jest to kamienna budowla – rondel dawnej bramy z XV wieku, który obecnie wykorzystywany jest jako siedziba Rady Miejskiej.
Po drugiej stronie ulicy można zobaczyć Park Moniuszki, który zachęca do chwili odpoczynku w ciszy i spokoju.
To już koniec naszego krótkiego spaceru po tym malowniczym mieście. Po odpoczynku w parku jest już bardzo blisko do dworca kolejowego, gdzie rozpoczynaliśmy naszą wycieczkę. Jesteśmy przekonani, że Choszczno przypadło Wam do gustu i nie raz będzie chcieli tu wrócić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz