Kuźnice – Murowaniec – Czarny Staw – Kozi Wierch – Granaty – Murowaniec – Kuźnice
Pokaż Pokonując Orlą Perć na większej mapie
Poziom trudności: bardzo trudna
Czas trwania: 10 h
Ilość szczytów: 4
Wyposażenie obowiązkowe: buty górskie, plecak, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie, woda, czapka z daszkiem, telefon komórkowy
Wyposażenie dodatkowe: rękawiczki, lina, karabinek, aparat fotograficzny
Ta wycieczka jest zarezerwowana dla doświadczonych, tatrzańskich turystów, ponieważ prowadzi przez najtrudniejszy szlak w Tatrach – Orlą Perć. Znajdują się tam liczne łańcuchy oraz klamry ułatwiające przejście przez trudne granie. Jednak widok rozpościerający się ze szczytów wart jest każdego wysiłku. Zapraszamy.
Zaczynamy w Kuźnicach, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Następnie idziemy niebieskim szlakiem przez Skupniów Upłaz i przechodząc pomiędzy Kopą Królowej i Kopą Magury docieramy do Doliny Gąsienicowej, gdzie znajduje się popularny „Murowaniec”. Jest to schronisko górskie, wybudowane w latach 1921-25, które swoją nazwę zawdzięcza specyficznej architekturze.
Po chwili odpoczynku idziemy szlakiem niebieskim nad Czarny Staw Gąsienicowy, o którego pięknie świadczy surowe, górskie otoczenie. Obchodzimy jezioro dookoła, cały czas wędrując szlakiem niebieskim, aż dotrzemy do dużo mniejszego – Zmarzłego Stawu. Jest to miejsce, gdzie bardzo rzadko docierają bezpośrednie promienie słoneczne, dzięki czemu woda jest tu naprawdę bardzo zimna.
Orla Perć |
Widoki z Orlej Perci |
Teraz idąc Kozią Dolinką dojdziemy na Kozią Przełęcz i tym samym znajdziemy się na osławionej Orlej Perci. Przed nami chyba najcięższy element wędrówki – wspinaczka na Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) czerwonym szlakiem. Trasa jest poprowadzona przez ścianę skalną, dlatego znajdziemy tu bardzo dużo różnych sztucznych umocnień, jak łańcuchy i klamry.
Wysiłek ten zostanie nam w całości zrekompensowany na szczycie, gdzie dane Wam będzie oglądać cudowną panoramę Tatr Wysokich. Zobaczycie stąd między innymi Gerlach (2655 m n.p.m.), Rysy (2499 m n.p.m.), Krywań (2494 m n.p.m.), Świnicę (2301 m n.p.m.) i wiele innych. W ramach ciekawostki dodamy, iż Kozi Wierch to najwyższa polska góra, przez którą nie przebiega granica Państwa.
Granie Orlej Perci |
Następnie kontynuujemy wędrówkę czerwony szlakiem, dzięki czemu będziemy zdobywać kolejne szczyty Orlej Perci: Zadni Granat (2240 m n.p.m.), Pośredni Granat (2234 m n.p.m.) oraz Skrajny Granat (2225 m n.p.m.). Wędrówka robi duże wrażenie, ponieważ cały czas będziemy szli partiami szczytowymi gór, między innymi przekraczając imponującą przepaść.
Orla Perć |
Po nasyceniu się widokami (podziwiać można malowniczą Dolinę Pięciu Stawów Polskich wraz z Wielką Siklawą – największym wodospadem w Polsce, który wygląda stąd jak niewielki potok) schodzimy na dół żółtym szlakiem, w kierunku Czarnego Stawu, skąd zostało już bardzo niewiele, aby dotrzeć z powrotem do Murowańca.
W schronisku robimy krótki postój i wracamy szlakiem niebieskim do Kuźnic, skąd busem można dojechać do każdej części Zakopanego.
To już koniec naszej wyprawy, możecie być z siebie dumni, gdyż zaliczyliście znaczną część najtrudniejszego szlaku w Polsce – Orlej Perci. Wędrówka dała Wam wiele okazji do wzrostu adrenaliny i pozwoliła podziwiać niecodzienne widoki na rozległą panoramę Tatr. Jesteśmy pewni, że będziecie chcieli wrócić na ten, niezwykle niebezpieczny i osławiony szlak.
Koszt wycieczki (dane na 2010 rok):
normalny / ulgowy
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 4,40 zł / 2,20 zł
Razem: 4,40 zł / 2,20 zł
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz